pl | en | es

profilaktyka

Ważną rolę w zapobieganiu chorób dziąseł, przyzębia i zębów, odgrywa profilaktyka. Dotyczy ona nie tylko dzieci, ale również dorosłych. Regularne wizyty kontrolne co 3 miesiące dla dzieci i co 6 miesięcy dla dorosłych dają duże szanse na zachowanie własnego uzębienia do późnej starości, zwłaszcza, jeśli będą połączone z zabiegami profilaktycznymi polegającymi na usunięciu złogów nazębnych (płytki nazębnej, kamienia nazębnego oraz barwnych osadów).

SKALING

Skaling jest to usuwanie płytki nazębnej oraz kamienia nazębnego nad- i poddziąsłowego, które mogą powodować wiele chorób m.in. zapalenie i krwawienie dziąseł, parodontozę, próchnicę czy też rozchwianie, a nawet utratę zębów. Wykonuje się go za pomocą ultradźwiękowych skalerów stomatologicznych.

Skaling nieszkodliwym dla szkliwa i dziąseł zabiegiem profilaktycznym wykonywanym, zależnie od poziomu higieny jamy ustnej oraz od składu śliny (im więcej związków mineralnych w ślinie, tym większe odkładanie kamienia), średnio co 6-24 miesięcy. Często łączy się go z zabiegiem piaskowania zębów i kończy się polerowaniem wszystkich powierzchni zębów za pomocą specjalnej pasty polerskiej oraz kilkakrotnym przepłukaniem jamy ustnej antybakteryjnym płynem.

Złogi nazębne

  Są to lepkie osady tworzące się już od momentu pojawienia się w jamie ustnej zębów. Przyklejają się nie tylko do ich powierzchni, ale również do powierzchni wypełnień , do powierzchni różnych uzupełnień protetycznych (koron, mostów, protez wyjmowanych) oraz aparatów ortodontycznych.

Nabyta osłonka zębowa

Jako pierwsza powstaje tzw. nabyta osłonka zębowa i to zaledwie po kilkudziesięciu sekundach po oczyszczeniu zębów. Z jednej strony, ze względu na zawarte w niej substancje, chroni ona szkliwo zębów (najbardziej zewnętrzną warstwę zęba) przed rozwojem próchnicy, z drugiej jednak strony stosunkowo szybko ulega pogrubieniu.

Płytka nazębna

Tworzy się na bazie nabytej osłonki zębowej, kiedy to po około 12-24 godzinach zaczynają gromadzić się w niej bakterie, tworząc najpierw wczesną płytkę nazębną, a po 10-14 dniach dojrzałą płytkę nazębną. Zlokalizowana może być nad dziąsłem jako tzw. płytka nazębna naddziąsłowa lub / i pod dziąsłem jako tzw. poddziąsłowa płytka nazębna.

Po 2-3 tygodniach płytka powoduje powstawanie mikrouszkodzeń i porowatości na zębach oraz zapalenie przylegających do koron zębów dziąseł. Na tym etapie stan zapalny dziąseł jest jeszcze odwracalny i cofa się w ciągu kilku dni po gruntownym usunięciu płytki.

Kamień nazębny

W płytce nazębnej po około 2-3 dniach od chwili jej powstania odkładają się bardzo trudno rozpuszczalne minerały, stopniowo tworząc jeszcze twardszy kamień nazębny o żółtym lub brązowawym kolorze. Proces przekształcenia płytki w kamień trwa około 2 tygodnie, różnie u różnych osób i zależy to między innymi od indywidualnych skłonności i od różnego składu śliny.

Formowaniu kamienia sprzyja mu zła higiena - im grubsza warstwa osadu zalegającego na zębach, tym proces wapnienia płytki i powstawania kamienia przebiega intensywniej. Na ukszałtowanym już kamieniu, którego powierzchnia jest wyjątkowo porowata, nadal odkładają się skupiska bakterii, co prowadzi do powstawania kolejnych warstw płytki nazębnej.

 Kamień nazębny jest mniej więcej taki twardy jak kamień kotłowy i przywiera do zębów tak mocno jak tamten do ścian czajnika. Najwięcej powstaje go w sąsiedztwie ujść gruczołów ślinowych : na powierzchni wewnętrznej  zębów przednich dolnych i na powierzchni zewnętrznej zębów trzonowych górnych.

Szczególnie niebezpieczny jest kamień poddziąsłowy, ponieważ wciska się wzdłuż korzenia w głąb dziąsła (tzw. kieszonki dziąsłowe) powodując niszczenie kości i specjalnych struktur utrzymujących ząb w zębodole. Doprowadza to do zwiększonej  ruchomości zęba i w końcowym efekcie do jego utraty.

Barwne osady

Są bardzo nieestetycznymi złogami nazębnymi, pojawiającymi się często w wąskich przestrzeniach międzyzębowych, szczególnie między zębami przednimi dolnymi. Wyjątkowo trwałe są naloty z kawy i herbaty w postaci brązowoszarego osadu. Również nieładnym i niezwykle mocno przyczepiającym się osadem do powierzchni zębów są czarne jak smoła osady substancji smolistych u osób palących papierosy.

 

 

PIASKOWANIE

Piaskowanie zębów jest zabiegiem z pogranicza profilaktyki i stomatologii estetycznej. Polega na dokładnym oczyszczeniu wszystkich powierzchni zębów z płytki nazębnej (miękkich osadów) oraz z ciemnych osadów nazębnych, powstałych wskutek picia kawy, herbaty, palenia papierosów i są trudne do usunięcia innymi metodami. Do tego celu stosuje się bardzo drobniutki proszek (zmodyfikowowaną sodę oczyszczaną) rozpylany razem z wodą w jamie ustnej pod zwiększonym ciśnieniem za pomocą urządzenia zwanego piaskarką. Proszek łatwo dociera do każdego fragmentu powierzchni zęba, również do trudno dostępnych powierzchni międzyzębowych, gwarantując tym samym doskonały efekt czyszczący – zęby po zabiegu rozjaśniają się.

Piaskowanie jest nieszkodliwe dla tkanek zęba oraz dziąseł, ale nie stosuje się go jednak u osób uczulonych na sodę. Często łączy się go z zabiegiem usuwania kamienia nazębnego (skalingiem) . Po zabiegu piaskowania obowiązuje tzw. 48 - godzinna biała dieta, w trakcie której nie powinno się palić papierosów, pić kawy, herbaty, ciemnych soków i innych "kolorowych" napojów i pokarmów.